Tohum ekim ve bakımı

 

HAYDİ TOHUMLARIMIZI EKELİM... !

 

 

PERLİT&TORF KARIŞIMI TOHUM EKİMİ İÇİN EN UYGUN YAPIYA SAHİPTİR.YUMUŞAK,İNCE TANELİ VE EN ÖNEMLİSİ NEM TUTMA KAPASİTESİ YÜKSEKTİR.EKİM YAPACAĞIMIZ KAP VEYA VİYOLLERİ BU KARIŞIM İLE DOLDURUP ZEMİNİ HAFİFÇE BASTIRARAK DÜZELTMELİYİZ.

 

TOHUMLARIMIZI TANE TANE YÜZEYE BIRAKMALIYIZ.DAHA SONRA TOHUM BOYUTLARINA GÖRE ÜZERİNE ÇOK AZ MİKTARDA PERLİT&TORF KARIŞIMI SERPEBİLİRİZ.

 

İNCE BİR SPREY İLE SULAMALIYIZ.

ÇİMLENME SÜRESİ BOYUNCA EKİM YAPTIĞIMIZ KAPLAR SICAK VE NEMLİ TUTULMALIDIR.KAPLARIN ÜZERİNİN İNCE BİR KAĞIT,NAYLON,CAM GİBİ BİR MATERYALLE ÖRTÜLMESİ ÇİMLENMEYİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR.

TOHUM TÜRÜNE GÖRE 4-18 GÜN İÇERİSİNDE ÇİMLENMELER BAŞLAYACAKTIR.

 

FİDELERİMİZ 3-4 YAPRAKLI OLUNCA DİKKATLİCE ÇIKARILIR.KÖKÜ ZEDELEMEMEYE DİKKAT EDİLMELİDİR.

 

SAKSI VEYA EKİM YAPACAĞIMIZ ORTAMA BİR MİKTAR DAHA PERLİT&TORF KARIŞIMI İLAVESİ YAPILMALIDIR..

 

TOHUM EKİMİ VE BAKIMI

Tohum ekiminde kullanılacak kapların ve ortamın temiz olmasına dikkat edilmelidir. Ekeceğimiz tohumların boylarına, miktarına ve daha da önemlisi kendi şartlarımıza uygun olarak tohum kasaları, saksı veya VİYOL seçimi yapabiliriz.

              

torf&perlit  karışımı            viyol ve saksılar          tohum ekim kasası

 

Tohum Ekim Yöntemleri

I-Tohum kasası veya saksılara, 3/2 oranında TORF doldurulur. İçine TORF doldurulan tohum kasalarının ekimden önce üzeri düzeltilir. Tohumlar tek tek torf üzerine bırakılır. Buradaki amaç tohumların ortama eşit dağılmasını sağlamak ve su birikmesini önlemektir. Tohumlar ekildikten sonra üzerleri kendi iriliklerine uygun kalınlıkta bir TORF tabakası ile kaplanır. Yapılan bu işleme kapak atma denir. Tohumlara kapak, nemlerini muhafaza etmelerini sağlamak ve dışarıdan gelebilecek zararlardan korumak için atılır.

 

 II-Tohum ekimi çok gözlü Viyollere yapılacaksa Torfun her göze eşit gelmesine dikkat edilir. Daha sonra bastırılarak üzerlerine tek tek tohumlar bırakılır. Tohumların üzeri tekrar ince TORF ile doldurulur, yavaşça bastırılır. Gözlerdeki TORF çok gevşek olmamalı, sulama sırasında TORF boşalmamalıdır.

   

 III-Sebze, meyve ve çiçek, ağaç gibi tüm bitki tohumları dışarıya ekilebilir, ancak bu durumda dışarıdaki hava koşullarına bağımlı olunmaktadır. Bu nedenle fideleme için kapalı alanlar tercih edilmeli veya dışarıda fideleme yapılacaksa basit ancak sıcak sera-örtü altı üretimi yapılmalıdır. Ekim yöntemi tohumun büyüklüğüne göre farklılık gösterir. El ile ekimlerde çok küçük tohumlar toprağın yüzeyine serpilerek, orta irilikte tohumlar 2-3 cm aralıkla açılan yüzeysel çukurlara ekilir. Küçük ve orta irilikteki tohumlar ekimden önce ince kum, nemli kömür tozu, torf, ince odun talaşı gibi doğal materyallerle karıştırılarak el ile ekilir. Tohumların her tarafa eşit atılmasına dikkat edilmeli, sık ekimden kaçınılmalıdır. Tohumların sık ekiminde fideler yeterince gelişme gösteremezler. Seyrek ekimlerde ise tohumun çimlenip toprak yüzeyine çıkması gecikebilir.

 Tohumların üzerine kapak attıktan sonra tohumla iyice temas etmesi için hafifçe bastırılır. Genellikle tohumlar en fazla kendi çaplarının 2 katı kadar bir harç tabakası ile örtülür. Eğer kapak fazla atılırsa tohumların çürümesine ve çimlenmenin gecikmesine sebep olur. Çok ince, hafif tohumların üzerinin örtülmesine ihtiyaç yoktur. Bunların yalnızca toprak yüzeyine serpilerek düzgün bir tahta ile hafifçe bastırılması yeterlidir.

 * DİKKAT  !

*Küçük tohumların çimlendirilmesinde toprak, gübre, kum gibi materyaller çok verimli olmamakta, hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ince steril ithal torf kullanmanızı öneriyoruz.*Kapak tabir edilen üst tabaka çok ince elenmiş olmalıdır bu nedenle çok ince organik karışımdan oluşturulmalıdır. *Tohumların üzerleri kapatıldıktan sonra çok ince spreyle sulanır. *Çimlenmenin başlangıcında su kaybını azaltmak için tohum ekilen kapların veya alanın üzeri bir cam veya naylon örtü ile kapatılır. *Tohum ekiminden çimlenme oluncaya kadar ortamın nemli ve sıcak olması istenir. *Bu nedenle su gereksinimlerini karşılamak üzere sık kontrol yapılmalıdır. *Sulama ise çok ince gözenekli el-sırt spreyleri(pülverizatör) ile yapılmalıdır.

 

 Ekilen Tohumların Bakımı

 
İyi hazırlanmış bir çimlendirme ortamında sağlam tohumlar ekildiği takdirde, bitki çeşidine bağlı olarak genellikle 5–18 gün içerisinde tohumların çimlenmesiyle fideler toprak yüzeyine çıkar. Viyol veya kasalarda çimlenme başlayınca örtüler kaldırılarak fidelerin ışık almaları sağlanır. Çimlenmeden itibaren esas yerlerine şaşırtılıncaya kadar fidelerin iyi gelişmeleri için bakımlarına gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Gerektiği kadar sulama, yabani otları ayıklama, havalandırma yapılmalıdır.(Torf kullanıldığı zaman yabani ot ortamda bulunmaz ve bakım işleri oldukça azalmaktadır.)

Şaşırtma Nedir?

 


Tohumların ilk ekildikleri yerlerden, çimlendikten ve fide haline geldikten sonra başka bir yere aktarılması işlemidir.
-Şaşırtma uygulanmadığı zaman yeni gelişmekte olan fideler birbirlerinin beslenmelerini, ışık ve hava almalarını engeller. Çimlendirme ortamında bulunan fidelerin zayıf ve alışılmışın dışında boy yapmaları şaşırtılmalarının geciktiğini gösterir. -Şaşırtma bahçeye veya saksılara yapılabildiği gibi üretim kasalarına da yapılabilmektedir.
- Şaşırtma, sabah veya akşam saatlerinde serin, gölge ve rüzgâr almayan bir ortamda yapılmalıdır.
Köklerin zarar görmeden çıkması için viyol veya kasalardaki fideler bir gün önce bol su ile sulanmalıdır.  Bitkilerin köklerinin kırılmadan dikilebilecekleri kadar açılan çukurlara ekim yapılmalıdır. Fidelerin kökleri çok uzunsa budama yapılabilir. Dikim sonrası fidelerin etrafındaki toprak hafifçe bastırılarak fidelerin yanlarının dolması sağlanır. Bunun amacı fide köklerinin hava almamasını sağlamak ve kurumasını önlemektir. Daha sonra fidelere can suyu verilir. Şaşırtılan fidelerin yanına destek çubukları konmalıdır( en azından bir süre için gerekli olmaktadır). 

 -  Çok iyi toprak hazırlığından sonra 4-5 cm derinliğinde çiziler içerisine doğrudan tohum ekimi yapılabilir...

      

 Kasalar içerisinde yetiştirmenin avantajları vardır....Bakım,sulama ,organik materyal ilavesi istenmeyen otların temizlenmesi daha kolay yapılır.

 

 

italyantohum@yahoo.com